NAUJA INVESTICINĖ GALIMYBĖ: SAULĖS PARKAI

Šiandien grįžtame prie investicijų. Konkrečiai prie vidutinės rizikos investicijų. Apie vidutinės rizikos investicijas kalbėdami nuolat minime investavimą į NT, Indexus, ETF, II ir III pakopos pensinius fondus ir Investicinį gyvybės draudimą. Šiai dienai prie vidutinės rizikos investicijų galima priskirti ir investavimą į saulės elektrinės parkus. Pakalbėkime apie tai plačiau. Kas tie saulės elektrinės parkai ir kaip jie veikia?

KAIP VEIKIA SAULĖS PARKAI?

1. Įsigyjate dalį saulės elektrinės saulės parke.

2. Jūsų nutolusi saulės elektrinė „Saulės grąžos“ saulės parke Kuršėnuose generuoja elektros energiją iš saulės.

3. Elektros tinklais „žalia“ saulės energija atkeliauja į jūsų butą, kotedžą ar nuosavą namą bet kur Lietuvoje. ​

4. Naudojate pigesnę elektrą iš savo nutolusios saulės elektrinės ir išleidžiate iki 3 kartų mažiau. ​

NAUJA MANO MĖNESINĖ SĄSKAITA IR ATSIPERKAMUMAS:

Bet šiandien daugiau pakalbėkime ne apie tai kaip tiksliai veikia saulės parkai ir kaip ta žalia elektros energija atkeliauja iki mūsų, bet kokią investicinę grąžą jie mums gali sugeneruoti ir ar tai yra patraukli investicija? Paskaičiuokime finansinę grąžą ir atsiperkamumą naudojantis skaičiuokle ir duomenimis iš https://www.saulesgraza.lt/ Tarkime, kad dabar už savo gyvenamojo namo elektros sąskaitas sumoku po 127 Eur/mėn, tokiu atveju man reikalinga 10 kW saulės elektrinės galia. Žiūrėti pav. žemiau:

Prie finansinės grąžos daug prisideda ir tai, kad mūsų valstybė skatina atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą ir tam skiria paramą. Valstybė grąžina po 323 Eur už kiekvieną kW galios. Mano atveju valstybė finansuoja 3230 Eur ir mano pradinė investicija po paramos mažėja nuo 9250 iki 6020 Eur. Su tokia pradine investicija ir skaičiuojame finansinę grąžą.

Taigi, investavęs ir įsigijęs 10 kW saulės elektrinės galios nuo šiol vidutiniškai per mėnesį mokėsiu po 47 eurus. 47 eurai yra bendras mėnesinis vidurkis tiek už mokamą pasaugojimą ESO, tiek už aptarnavimą. Šis skaičius gaunamas 3,19 Eur * 10 kW = 31,9 Eur (ESO tarifas) + Aptarnavimas 180 Eur/12mėn = 15 Eur. Bendrai už 47 Eur/mėn. saulės elektrinė pirmaisiais metais pagamins 10770kWh, o jei tai paversime i pinigus – 10770 kWh x 0,141 Eur/kWh = 1518 Eur, taigi sutaupymus skaičiuojame nuo šios sumos. Pirmaisiais metais nauda bus 1518 Eur – 563 Eur (pasaugojimas + aptarnavimas) = 955 Eur.

Pirmaisiais metais sutaupoma 127 – 47 = 80 Eur/mėn, 6020 Eur investiciją daliname iš 80 gauname 75 mėnesius t.y. 6 metus ir 3 mėnesius. Toks yra mūsų investicijos atsiperkamumas laike.

Kadangi elektrinės našumas mažėja, yra vertinamas pasaugojimo kainos augimas, infliacija, priežiūros kainos augimas po 5 proc. kas 3 metus, tokiu atveju laikotarpis pailgėja iki beveik 7 metų, o visų 25 metų naudos vidurkis gaunasi po 721 Eur/metus.

Taip pat verta žinoti, jog įsigydami elektrinę parke, savininkai gauna generacijos įsipareigojimų visiems 25 metams grafiką. Kas tris metus bus vertinama, ar planuojami kiekiai pasiekiami. Jeigu faktinis kiekis yra mažiau kaip 90% nuo tam laikotarpiui planuoto kiekio, savininkui bus kompensuojama už nepagamintą energiją.

FINANSINĖ GRĄŽA:

Taigi, finansinė grąža pirmais metais siekia – 15,8% metinių palūkanų. Kadangi skaičiuojamas saulės elektrinės parko nusidėvėjimas ir infliacija – mūsų vidutinė metinė grąža mažėja iki 11,9% per metus.

11,9% vidutinė metinė grąža, ateinančius 25 metus turint omenyje, kad tai yra vidutinė investavimo rizika, labai gerai.

Jeigu nesinaudoti valstybės parama saulės elektrinės galiai įsigyti ir mokėti vietoj 6020 Eur pilną kainą – 9250 Eur, tokiu atveju mūsų metinė grąža atitinkamai mažėja iki 10,3% pirmais metais ir iki 7,79% vidutinės metinės grąžos 25 metų laikotarpiui.

Kol valstybė duoda paramą, ja būtinai reikia pasinaudoti ir taip mes savo investicinę grąžą padidiname nuo 7,79% iki 11,9% metinių palūkanų visam 25 metų laikotarpiui.

KOKIAS PAPILDOMAS GALIMYBĖS TURIU?

Kiekvieną mėnesį, parodytu aukščiau atveju, aš sutaupau po 80 Eur/mėn. Tuos pinigus galiu išleisti savo malonumui arba galiu nekeitęs savo finansinių įpročių mokėti toliau po 127 Eur (47 eurai mano nauja mėnesinė sąskaita už elektros energiją ir likusius 80 Eur aš investuoju).

Jeigu pasirenku sutaupytus pinigus investuoti visus 25 metus ir investuoju į fondus, su vidutine 10% metine grąža (skaičiuojame su 2% įmokų mokesčiu ir 0,48% turto valdymo mokesčiu). Mano investicijos atrodo taip:

Kadangi atlaisvinu dalį pinigų ir juos skiriu į investicinius fondus, taip mano sutaupyti pinigai (80 Eur/mėn) uždirba 71’005 Eur (77`025 Eur sukaupta pinigų suma – 6`020 Eur pradinė investicija į saulės elektrinės parką).

Paimkime ir kitą variantą, dažniau pasitaikantį, kad saulės parką perka žmogus gyvenantis bute, kurio sąnaudos elektros energijai yra 40-70 Eur/mėn. Tarkim toks žmogus vidutiniškai išleidžia po 50 Eur/mėn elektrai. Įsigijus saulės elektrinę mėnesinės išlaidos sumažėja iki 19 Eur/mėn. Sutaupome po 31 Eur/mėn, kuriuos galime investuoti (kartu sumažėja ir mūsų investiciją į saulės parką nuo 6020 Eur iki 2408 Eur, nes atitinkmai tokiam suvartojimui ir mažesnė saulės elektrinės galia mums reikalinga). Investuodami po 31 Eur/mėn mes per visą laikotarpį uždirbame 26`944 Eur (29`352 Eur uždirbta – 2408 Eur pradinė investicija):

Taigi, žiūrint finansiškai, sutaupytus pinigus galiu sau kažkur maloniai išleisti (nors dažniausiai ta suma nueina ir pasimeta kažkur tarp kasdieniu pirkinių kaip maistas ir rūbai) arba galiu juos investuoti.

Jeigu pradedame investuoti su 80 Eur/mėn tokiu atveju mūsų pinigai per 25 metus uždirba 71’005 Eur. O jeigu investuojame po 31 Eur/mėn, tokiu atveju mūsų investuoti pinigai (2408 Eur) uždirbs – 26’944 Eur.

Investavę į atsinaujinančią ir žalią elektros energiją, mes atlaisviname dalį pinigų ir juos galime investuoti kitur, taip turėdami ne tik žalią elektros energiją, bet ir susidėliojame ilgalaikę finansinę strategiją savo ateičiai.

KOKIE DAR PLIUSAI?

Kokį dar pliusą įžvelgiu investavimui į saulės elektrinės parkus, tai yra, jog per artimiausius metus padaugės žmonių, kurie įsigis elektrinius automobilius. Su jais ne tik pigiau važinėti, bet ir ekologiškiau. Jeigu aš nusiperku elektrinį automobilį (tokį kokį draugai ir pažįstami vairuoja, Nissan Leaf arba Chevrolet Volt). Nissan Leaf vidutiniškai 100 km sunaudoja 20 kWh, o Chevrolet Volt – 18 kWh. Kaina atitinkamai yra 1,17 Eur ir 1,05 Eur už nuvažiuotus 100 km. Kai dabar aš už 100 nuvažiuotų kilometrų vidutiniškai sumoku po 13 Eur 😀 Tai yra kelis, o kartais net ir keliolika kartų pigiau nei vairuoti benzininį ar dyzelinį automobilį. Žiūrint į ateitį, tai yra labai gera ir gundanti investicija.

VISKĄ APIBENDRINANT KOKIE PLIUSAI IR MINUSAI?

Pliusai:

• Finansinis atsiperkamumas;

• Galimybė investuoti sutaupytus pinigus ateičiai;

• Galimybė krauti savo elektrinį automobilį pigiau;

• Galima turėti/naudoti visuose savo turtiniuose vienetuose;

• Investavus į saulės elektrines nereikia rūpintis nei priežiūra jos, nei saugumu, nei remontu (o tą tikrai tektų daryti, jeigu saulės elektrinę įsirengtume ant savo namo stogo);

• Galima įsigyti ir gyvenant bute;

• Linksmas faktas: Gegužės mėn. saulės parke Kuršėnuose apsigyveno 30 avių, o šiai dienai jų jau 67. „Senovinės baltų veislės avys nuganydamos žolę pasirūpins, kad suvešėjusi augmenija nemestų šešėlių ant saulės modulių ir parkas veiktų visu pajėgumu. Tai – ekologiškesnis būdas nei žolę pjauti benzinine žoliapjove, naikinti cheminėmis medžiagomis ar kloti šviesą atspindintį paklotą, todėl į saulės parko savininkų namus atkeliaus dar žalesnė saulės energija.“

Minusai:

• Šiuo metu elektros energijos supirkimo kaina yra gana maža, 3-4 ct arba pagal susitarimą su nepriklausomu tiekėju, todėl neapsimoka investuoti į didesnės galios elektrinę, reikia atsižvelgti į savo poreikius.

• Negalime parduoti elektros kaimynams.

• Negalite įsigyti ir naudotis saulės elektrinės energija jeigu gyvenate nuomojamame bute.

IŠVADOS:

Kaip asmeninių finansų konsultantas, galiu drąsiai teigti, kad mūsų 6020 Eur investicija per 25 metus atneša didelę finansinę grąžą - 71`005 Eur pelno arba 26`944 Eur pelno jeigu investuojame 2408 Eur. Kas abiem atvejais yra apie 11-12x daugiau nei mūsų pradinė investicija.

Investavimas į saulės parkus (turint omenyje, kad tai yra vidutinės, o gal net ir žemesnės rizikos investicija) yra patraukli investicija tiek finansine grąža, tiek, aišku, ir ekologine. Plius, tai yra puiki alternatyva savo investicijų diversifikavimui.

Giedrius Petrauskas,

Edukuok.lt ir M Capital verslo partneris

SUSISIEKITE!

Užpildykite laukelius žemiau ir mes artimiausiu metu su Jumis susisieksime!